საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, თბილისის მერის მოადგილე ირაკლი ლექვინიძე და ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტოს ხელმძღვანელი თემურ თორდინავა დღეს თბილისის 63-ე ბაგა-ბაღში სასკოლო მზაობის პროგრამის მიმდინარეობას გაეცნენ.
სასკოლო მზაობის პროგრამა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ, გაეროს ბავშვთა ფონდთან თანამშრომლობით შემუშავდა. პროგრამა, რომელიც რამდენიმე დღეა თბილისის ყველა ბაღში ამოქმედდა, თამაშით სწავლების მეთოდიკის საშუალებით, 5-6 წლის ასაკის ბავშვების სკოლისათვის მომზადებას ითვალისწინებს.
სასკოლო მზაობის პროგრამა, რომელიც 30 კვირის განმავლობაში, დღეში სამ საათიან დატვირთვას ითვალისწინებს, საბავშვო ბაღების უფროსი ასაკის ჯგუფებში ხორციელდება. ამ პროგრამისთვის სასწავლო ოთახები განსხვავებულად მოეწყო, სივრცეებად დაიყო ჯგუფები და შეიქმნა სხვადასხვა აქტივობის ცენტრები. თითოეული მათგანი შსაბამისი მეთოდოლოგიური მასალით აღიჭურვა.
სასკოლო მზაობის პროგრამა ხელს უწყობს ბავშვის მრავალმხრივ და სრულფასოვან განვითარებას, მოტორული, სოციალური, ემოციური, შემეცნებითი უნარების გამომუშავებას, კომუნიკაციისა და მეტყველების განვითარებას. პროგრამა უზრუნველყოფს ბავშვის სათანადოდ მომზადებას პირველი კლასის მოსწავლის მიმართ არსებული მოლოდინებისა და გამოწვევებისათვის. იგი ეხმარება თითოეულ მათგანს, მაქსიმალურად განივითაროს თავისი პოტენციალი და ჩამოუყალიბდეს საჭირო უნარ-ჩვევები მომავალი ცხოვრებისა და წარმატებულ მოქალაქედ ფორმირებისათვის.
ბავშვები, რომლებიც ბაღში არ დადიან სასკოლო მზაობის პროგრამას სკოლებში სპეციალურად გახსნილ ჯგუფებში გაივლიან. მსურველთა რეგისტრაცია ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტოს ვებ-გვერდზე http://kids.org.ge/ უკვე დაიწყო და 2 ნოემბრამდე გაგრძელდება.

The Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lie Gigauri, the Deputy Tbilisi Mayor Irakli Lekvinidze and the Head of National Agency of Kindergartens Temur Tordinava falimiarized today with implementation ot the School Readiness Program at Tbilisi Kindergarten №63.
The Ministry of Education and Science of Georgia developed the School Readiness Program in partnership with The United Nations Children's Fund. The program, which was activated days ago in every kindergarten of Tbilisi, includes preparation of 5-6 year old children for school based on method of teaching through playing.
The School Readiness Program, which consists of 3 hours training per day during the 30 weeks, is carried out for the elderly children of kindergartens. For this program, classrooms were organized differently, groups were divided into spaces and centers of various activities were set up. Each of them was equipped with the relevant methodological materials.
The School Readiness Program facilitates to child’s many-sided and comprehensive development, as well as to development of motor, social, emotional, cognitive skills, communication and speech. The program provides child’s proper training for the expectations and challenges existed towards first grade pupil. It helps each of them to maximally develop their potential and to acquire the necessary skills for future life and for formation as successful citizen.
Those children, who are not attending kindergarten, will go through the School Program in specialy opened groups. Registration has already begun on the web page of Kindergartens Management: http://kids.org.ge/ and will last till November 2.