2015 წლის ოქტომბერში დაიწყო საქართველოს ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატი “ეტალონი”, რომლის ფარგლებშიც ოქტომბერში ჩატარდა “ეტალონი-თბილისი”. ამ ეტაპზე პროექტში თბილისის 4 რაიონის სკოლები ჩაერთვნენ: გლდანი, ჩუღურეთი, მთაწმინდა და დიდუბე. დანარჩენი 6 რაიონის სკოლები 2016 წელს მიიღებენ მონაწილეობას ინტელექტ-ჩემპიონატში.
ამ 4 რაიონიდან თითოეულში უკვე შედგა “ეტალონის” კონკურსები რაიონის სკოლების გუნდებს შორის. თითოეული სკოლა გუნდში არჩევდა 10 მოსწავლეს (მე-8-დან მე-12 კლასის ჩათვლით) და ისინი “ეტალონის” პრინციპით აგებულ შეკითხვებს პასუხობდნენ (შეკითხვა 4 სავარაუდო პასუხით გამოდის დიდ ეკრანზე, გუნდი პასუხს აფიქსირებს პლანშეტზე, რაც სპეციალურ კომპიუტერულ სისტემაში წამის მეათედების სიზუსტით აღირიცხება).
თითოეულ რაიონში 4 ლიდერი გუნდი გამოვლინდა. გლდანი: 175, 174, 79 და 115 საჯარო სკოლები, ჩუღურეთი: 63, 29, 24 და 2 საჯარო სკოლები, მთაწმინდა: 20, 47, 42 და 51 საჯარო სკოლები, დიდუბე: 155, 166, 140 საჯარო სკოლები და კერძო სკოლა “სადუნი”.
16 სკოლის ინტელექტუალური გუნდები (16 გუნდი და 160 მოსწავლე) დღეს ერთმანეთს შეეჯიბრნენ. გამარჯვებულები - პირველ ადგილზე გასული 166-ე საჯარო სკოლის, მეორე ადგილზე გასული 42-ე საჯარო სკოლისა და მესამე ადგილის მფლობელი კერძო სკოლა “სადუნის” წარმომადგენლები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა და თბილისის მერმა დავით ნარმანიამ დააჯილდოეს.
საქართველოს ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატი “ეტალონი” საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით მიმდინარეობს, პროექტი “ეტალონი-თბილისი”-ს პარტნიორი კი სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროა.

In October 2015, national intellect championship "Etaloni-Tbilisi” started. At the current stage, schools from 4 Tbilisi district got involved: Gldani, Chugureti, Mtatsminda and Didube. Schools from the rest 6 districts will participate in the intellect championship in 2016.
In each district “Etaloni” competition has been held between teams of district schools. Each school chose 10 students (from 8th including 12th grades) for group and they were answering the questions selected based on “Etaloni” principle (question with 4 possible answers shows up on the big screen, the team records its answer on the tablet, which is recorded in a special computer system within precision of tenth of a second)
In each district, 4 leader teams were selected. Gldani: №175, 174, 79 and 115 public schools, Chugureti: №63, 29, 24 and 2 public schools, Mtatsminda: №20, 47, 42 and 51 public schools, Didube: №155, 166, 140 public schools and private school “Saduni”.
Intellectual teams of 16 schools (16 teams and 160 pupils) have competed today with one another. The winners – the first place winners are representatives of Public School №166, the second place winners are representatives of Public school №42 and the third place winners are from Private School “Saduni”. The Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri and Tbilisi Mayor Davit Narmania awarded the winners.
National intellect championship of Georgia "Etaloni” is taking place with support of the Ministry of Education and Science of Georgia, the project “Etaloni-Tbilisi” in partnership with the Ministry of Sport and Youth Affairs.